Ziraat Mühendisi Maaşları 2018

Tarımın temel ihtiyaçlar arasında yer aldığı ülkemizde ziraat mühendislere olan ihtiyaç oldukça fazladır. Tarla ve endüstri mahsulleri, temel tarım konuları, sebzecilik, tarım bitkileri temel uzmanlık alanlarıdır. Aynı zamanda bitki hastalıkları gibi tarım sorunlarıyla da ilgilenmektedirler.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR?

Ziraat mühendisi çok genel bir kavram olduğu için halk arasında ziraat mühendislerinin de tam olarak ne iş yaptıkları merak edilmektedir. Biz de bunları sizler için madde madde anlattık.

  • Görev yaptıkları yerlerdeki toprak analizlerini yapmak,
  • Tarımın verimliliğini arttırmak için çeşitli çalışma girişimlerinde bulunmak,
  • Tarım aletlerinin tasarımını yapmak ve bunun ile birlikte kullanımını denetlemek,
  • Çiftçileri eğitmek ve bilinçlendirmek,
  • Tarım mahsüllerinin hasar görmemesi için yapılması gerekenleri belirlemek gibi işlerden sorumludurlar.

ZİRAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2018

Kamuda ziraat mühendisi maaşı 2018 yılında net olarak ortalama 3.500 TL ile 5.000 TL aralığındadır. Hizmet yılı fazla olan kıdemli ziraat mühendisleri, yeni mezun memurlara göre biraz daha fazla kazanmaktadır.

Özel sektörde çalışmakta olan ziraat mühendisleri maaşları ise tamamen çalışılan kuruma ve hizmet yılına bağlı olarak değişmek ile birlikte ortalama 2.500 TL ile 3.500 TL arasında bir tutara denk gelmektedir.

Tüm bunlar ile birlikte ziraat mühendisi mesul müdür yani sorumlu müdür gibi bir unvana sahip ise ortalama 5.000 TL civarında maaş almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.