Vinç Operatörü Maaşları 2018

Özellikle heyecanı ve işçiliği seven insanların yöneldiği operatörlük işlerinde en çok konuşulan meslek olan vinç operatörlüğü, çağımızın yükselen trendlerinden birisidir. Özellikle inşaat işleri başta olmak üzere nakliyat, liman gibi bölgelerde çok sık ihtiyaç duyulan mesleklerden biri olarak da bilinmektedir.

Vinç Operatörü Ne Yapar?

Vinç operatörleri ne iş yapar? diye sorulacak olunur ise genel hatlarıyla bahsedebiliriz. Raylı, paletli ve sabit kule vinçlerini kullanan operatörlere vinç operatörü denilmektedir. Vinç operatörü olabilmek için ise vinç operatörü kursunu bitirmek zorunludur. Kursu başarıyla tamamlayan adaylar vinç operatörü sertifikası almaktadırlar.

Sanılanın aksine vinç operatörleri sadece vinç içinde vinci kontrol etmez. Aynı zamanda vincin hareket bölgelerini, vincin farklı bölgelere taşınması gibi konularda da sorumludurlar. Genel olarak yaptıkları iş ise yükün taşınması ve nakliyesidir.

Vinç operatörü, alınacak yükün yönünü, açısını ve rüzgar vb. gibi çevresel faktörleri de göz önünde bulundurup dikkate alarak taşıma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca ulaştıkları yükseklik birçok insan için korku verici yükseklik olduğu için zor meslekler arasında yer almaktadır.

Vinç Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

Dolayısıyla vinç operatörleri gerek zorlu ve tehlikeli bir iş yaptıkları gerek ise çevre güvenliğinin önemli bir parçası oldukları için bu meslekteki tecrübelerine göre güzel maaşlar almaktadır. Göreve yeni başlayan vinç operatörleri 3.000 TL ile 4.000 TL arasında maaş alır iken mesleğinde tecrübeli olan vinç operatörlerinin maaşları ise 10.000 TL civarına kadar ulaşmaktadır.

Ayrıca yurt dışında çalışan Türk vinç operatörlerinin dolar, euro ve pound gibi para birimlerinde maaş aldıkları için TL’ye kıyasla 7.000 TL15.000 TL aralığında maaş aldığını da söylemek mümkündür. Bu işte kendini ispatlamayı başarmış vinç operatörlerinin kazançları meslekte yeni olanlara göre her zaman daha fazladır.

2 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz / Soru Sor
  1. Makaleniz gayet açıklayıcı olmuş. Kule vinç operatörlük belgesi nasıl alınır nerden alınır Kule vinç sınavı nasıl yapılır öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilir veya iletişime geçebilirsiniz

  2. Kule vinç operatörü olmak istiyorum kıbrısta yaşıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.