Tıbbi Sekreter Maaşları 2018

Sağlık sektörü mesleklerinden biri olan tıbbi sekreterlik; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, özel muayenehaneler gibi yerlerde sekreterlik işlerini yürüten birimdir.

TIBBİ SEKRETER NE İŞ YAPAR?

İnsanlar tarafından sekreter denildiği zaman akla genel sekreterlik işleri gelse de tıbbi sekreterlik diğer sekreterlik işlerine göre sağlık sektöründe biraz daha kapsamlıdır. Hastaların ziyaretleri, doktorların randevuları gibi önemli konular olduğu için daha dikkat, özen ve planlama gerektiren işlerden birisidir.

Dolayısıyla ülkemizde tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon adı altında bir çok üniversitede ön lisans bölümü okutulmaktadır. Bu bölümden mezun olan insanlar tıbbi sekreter olarak kamu ya da özel sağlık kuruluşlarında çalışmak için daha avantajlı konuma gelmektedirler.

TIBBİ SEKRETER MAAŞLARI 2018

Doktorlar ile hastalar arasında adeta bir köprü görevi görev tıbbi sekreterlerin yaptıkları iş kadar ne kadar kazandıkları da merak edilmektedir.

Tıbbi sekreterler ne kadar maaş alır? sorusunun cevabını iki kategori altında değerlendirmek mümkündür. Bunu ise kamuda çalışan tıbbi sekreter maaşları ve özel sektörde çalışan tıbbi sekreter maaşları olarak ikiye ayırabiliriz.

Devlet hastanelerinde görev yapan yani kamuda tıbbi sekreter maaşları 2018 yılında 2.800 TL ile 3.300 TL aralığında maaş almaktadır. Aslında maaşlar 2.200 TL2.500 TL civarında olsa da döner sermaye, performans bonusu, nöbet gibi ek ödenekler ile aylık ortalama 3.000 TL civarına gelmektedir.

Özel sağlık kurumlarında ve özel hastanelerde çalışan tıbbi sekreter maaşları ise her yıl olduğu gibi 2018 yılında da değişkendir. Özelde tıbbi sekreter maaşları 2018 yılında 1.800 TL ile 2.400 TL aralığında seyretmektedir. Tabi kamuda olduğu gibi özelde de ek ücretlerle bu miktar artabilmektedir.

16 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz / Soru Sor
 1. Kamuda calisiyorum ve 1600 1800 arasi veriyolar tibbi sekreter olmama ragmen yuzdelik dilimler aradinda endusukte calistiriyolar ve karsimda muhatap alicagim birisi bile yok

  1. SAĞLIK TEKNİKERİ TIBBİ SEKRETER

   Sen tıbbi sekreter değilde bilgi işlem ( hasta kayıt ) elemanı olmayasın ? tıbbi sekreterler hasta kayıt gibi işlemler yapmazlar idari binada daha sorumluluk isteyen birimlerde kalite satın alma mutemetlik gibi bölümlerde çalışırlar . Sağlık Teknikeri olarak atanan tıbbi sekreterlerin hasta kayıt veri hazırlama kontrol işletmeni ve bilgi işlem personelinden ayrıca +++ sağlık memuru olarak atanırlar. Hasta kayıt giren kişiler danışmada duran kişiler doktor yanındaki sekreterler TIBBİ SEKRETER değildir. Tıbbi sekreterlerin şuan ortalama maaşı: MAAŞ+SABİT+PERFORMANS+VARSA NÖBET 3800 tl civarı geçer yeni başlayan birisi, nöbet yok ise en düşük ihtimalle 3200 tl nin altına düşmez.

 2. Ben ortaokul mezunuyum ama hasta kabulde çalışacağım devlet hastanesinde nekadar maaş verirler

 3. Çok cahilsin keşke ölsen

  Asgari ücret ……. sizler tıbbi sekreteri normal düz hasta kayıt elemanı sayıyorsunuz sanırım tıbbi sekreterler 4 yıl sağlık meslek lisesi üstüne 2 yıl sağlık meslek yüksek okulunda eğitim alan SAĞLIK PERSONELİDİR . Artık kafanız ayılsın tıbbi sekreter sağlık personelidir genelde idari katta çalışırlar. Maaşları önlisans olarak 3200-3800 arası değişir lisans mezunu ise 4000+ alırlar. Tıbbi sekreter sağlık teknikeri olarak atanırlar ve hasta kayıt elemanı değildir sağlık personelidir.

 4. Hasta kabul sertifikam var 5 yıl önce almıştım sertifikayı artık çalışmak istiyorum hatay da yaşıyorum nerden nasıl başvuru yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz

 5. Lise Bilgiseyar bölüm​ mezunuyum Tıbbi sekreterlik sertfika alsak hastanelerde çalışabilir miyim acaba

 6. BEN TIBBİ SEKRETERİM DEVLET HASTANESİNDE 1600 CİVARI DÖNER + 2600 KÜSÜR DE MAAŞ ALIYORUM

 7. Bende devlet hastanesinde çalışacağım sertifikamı gerekiyr sadece lutfen çalışan. Bilgi versin.

 8. Lise mezunuyumda bana bir is bulabilir misiniz tıbbi sekreter olarak çalışmak istiyorum da

 9. Bende tıbbi sekreterlik ile ilgili sertifika almayı düşünüyorum özelde iş bulma imkanım varmidir varsa ne kadar maaş olur

 10. bende tıbbi sekreterlik.kursundan sertifika alip devlette çalışmak istiyorum nereye basvurmam gerekiyor

  1. öyle bişey yok özelde çalışırsın neden millet 2 yıl üniversite okuyor kpss çalışıyor

 11. Lise mezunuyum devlet hastanelerinde hasta kayıt olarak çalışabilir miyim ?

 12. Yahu birebir eğitimini almış insanlar daha iş bulamazken siz sertifikayla bir yerlere kapak atma düşüncesindesiniz saçmalamayın artık bi ya

 13. universite de 2 yillik bolumu bitirmeden devlete giremiyosunuz diye biliyorum kursla alinan sertifikanin bi ise yaramiyo devlete girerken anca ozel de devlete girmek istiyosaniz 2 sene tibbi sekreterlik ve dokumantasyon bolumunu bitirip ustune kpssye girmeniz gerekiyo.Kpss de atanmak icin gereknen puan da 85 civarlarinda

 14. Merhaba ben aöf den tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik alanına kayıt oldum. şuanda halihazırda hasta kabul kursuna gidfiyorum ismeğe, bilgisayar işletmeni sertifikam da var. Hedefim kpss ile atanmak.Ancak bir yerde taşra olarak atanılırsa asgari ücret alınıyor yazıyordu.Bu konuda çok bilgisizim.Taşra dahi olsa maaş asgari üstü mü olur? Liseyi de 2 yıllığı da gıda okudum üzerine tekrar 2 yıl tıbbi sekreterlik okuyacağım. Bir arkadaş yazmış lisede sağlık ve sonrasi 2 yıl sağlık okunursa sağlık personeli olursun diye.Bana mantıksız geldi. Ben şimdi sağlık personeli olamaz mıyım? memurlukta önümü açmak istiyorum. Bir de yaş şartı aranmıyor diye duydum sağlık sektöründe öyle mi? 30 yaş üstü tıbbi sekretere alınıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.