Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2018

Bir çok üniversitede okutulan iki yıllık ön lisans bölümü olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü mezunu olan kişilere Tıbbi Laboratuvar Teknikeri unvanı verilmektedir. Bu bölümün temel amacı ise tıbbi laboratuvarlarda özellikle; biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji, kan bankası, endokrinoloji gibi alanlarda faaliyet gösterecek teknikerler yetiştirmektir.

Bölümü okuyan öğrenciler eğitim hayatı esnasında hem pratik hem de teorik eğitim alarak laboratuvar hayatına donanımlı ve kapsamlı bir biçimde hazırlanmaktadırlar. Bölümün birinci yılını tamamlayan öğrenciler zorunlu olan 40 iş günü yaz stajına tabi tutulur.

Öğrenciler stajı tam teşekkülü laboratuvar imkanına sahip olan devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaparlar. Stajları esnasında klinik laboratuvarlarda gerek kendi meslektaşları ile gerek ise daha profesyonel laboratuvar çalışanları ile çalışma imkanları bularak meslek hayatına kendilerini hazırlarlar.

Asıl merak edilen konu ise laboratuvar teknikerlerinin ne kadar kazandığıdır. Kamuda çalışan tıbbi laboratuvar teknikeri maaşları 2018 yılında 2.700 TL civarındadır. Özel kliniklerde ya da özel hastanelerin laboratuvarlarında çalışan teknikerlerin maaşları ise 1.800 TL ile 3.000 TL aralığında değişmektedir. Kamuda iş imkanı bulamayan laboratuvar teknikerleri daha düşük maaş ile özel sektörde çalışmaya razı oldukları için kamudaki başlangıç maaşlarına göre daha düşük kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.