Psikolog Maaşları 2018

Psikoloji, ülkemizde önemli branşlardan bir tanesidir. İnsan bilimi olarak yorumlayabileceğimiz; insanı ve insan ilişkileri daha net anlamamıza yardımcı olacak bu branş, özellikle 19. Yüzyıldan itibaren kendini her alanda çok daha fazla göstermektedir. 21. Yüzyıl geneline baktığımızda birçok kişinin psikolojik hastalıklarla mücadele ettiği ve bunun altından kalkmaya çalışıldığı görülmektedir.

Dolayısı ile olaya bu açıdan bakıldığında son derece önemli unsurlardan bir tanesinin psikoloji bilimi olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Psikologlar, ülkemizde oldukça geniş bir çalışma alanına sahip meslek grupları arasında yer almaktadır. Psikolog olmak isteyen kişiler, üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünü ya da henüz yeni yeni popülerleşmeye başlayan PDR (Psikolojik danışmanlık ve rehberlik) Bölümünü okuyabilmektedirler. Ancak bununla birlikte, bir PDR mezununun kendi kliniğini açması zor bir ihtimaldir.

Psikologlar Nerelerde Çalışabilir?

Psikologlar, kamu kuruluşları başta olmak üzere; hastaneler, özel kurumlar, insan kaynakları firmaları ve aklınıza gelebilecek her türlü alanlarda çalışabilmektedirler. Bununla beraber psikologlar, yüksek lisanslarını da yaparak kendi danışmanlık bürolarını açabilirler.

PDR mezunları da okullar başta olmak üzere çeşitli danışmanlık firmalarında çalışmaktadırlar. Ancak psikologlar, psikolojinin temeline inmeyi ve bunu tedavi etmeyi öğrenmişlerdir. Psikolog olarak çalışmak isteyen kişilerin birçoğu kamu kuruluşlarını tercih etmektedir. Zira, devlet her yıl psikolog alımı yapmaktadır.

Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Psikolog maaşları, özel sektörde ve kamu kuruluşlarında farklılık gösterebilmektedir. Kendi danışmanlık kliniğini açmış bir psikolog, kendisine gelen danışanlarının oranı kadar para kazanırken, devlette çalışan bir psikoloğun almış olduğu maaş aşağı yukarı aynı civarda seyretmektedir. Psikolog maaşları 2018 yılında, henüz kesinleşmemekle beraber, artacağı düşünülmektedir. Kamu alanlarında çalışan psikologların ortalama olarak 2500 ile 3500 lira arasında çalıştığını söylemek mümkündür.

Bununla beraber özel sektörde psikolog maaşları çok daha fazla değişkendir. Çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde asgari ücret ile dahi çalıştırılabilen psikologlar, bu alanda 1500 lira ile 5000 lira civarında maaş alabilmektedir.

Son zamanlarda psikologların çalışma şartları ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Şartların iyileştirilmesi halinde psikologların daha yüksek maaş almaları beklenmektedir. Diğer meslek grupları maaşları için internet sitemizi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.