Psikiyatr Maaşları 2018

Ülkemizde özellikle psikolog ve psikiyatr meslekleri çok karıştırılmaktadır. Psikologlar, üniversitelerin Edebiyat fakültelerindeki Psikoloji bölümü mezunları olur iken psikiyatrlar  ise üniversitelerin tıp fakültesi mezunu olan doktorlardır.

Psikologlar sadece psikoterapi ile sorumludurlar. Ancak psikiyatrlar, psikolojik sorunları olan insanlara reçete ile ilaç yazma gibi daha kapsamlı sorumluluklara sahiptirler. Öncelikli olarak nasıl psikiyatr olunur? sorusunu yanıtlayalım.

Psikiyatr olmak için üniversitelerin tıp fakültesini kazanmanız gerekiyor. Tıp eğitiminizi tamamladıktan sonra da TUS olarak bilinen Tıpta Uzmanlık Sınavına girip Psikiyatri bölümünde uzmanlık yapmanız gerekmektedir.

Böylelikle psikiyatr unvanına sahip olabilirsiniz. Psikiyatr ne iş yapar?  sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Psikiyatrlar genel olarak ruhsal sorunları olan hastalara psikolojik tedavi uygularlar. Gerek gördükleri taktirde ilaçlar yazarak hastalarının hayatlarını daha iyi bir şekilde sürdürmesini hedefler.

Psikiyatr maaşları 2018 yılında ortalama 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Göreve yeni başlayan psikiyatrlar daha tecrübelilere göre biraz daha az kazanırken görev yeri ve çalışma süresi gibi etkenler maaşlara ek olarak artış sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.