Pilot Maaşları 2018

Türkiye’nin en prestijli mesleklerinden biri olan pilotluk, çocukluktan itibaren pek çok insanın hayalini kurduğu başlıca mesleklerden birisidir. Pilotlar, gerek iç hat uçuşlarında gerek ise dış hat uçuşlarında uçağın kontrolünü sağlayan ve aynı zamanda yolcuların havadaki güvenliğini temin eden görevlilerdir.

Ülkemizde çok sayıda yerli hava yolu firması bulunmaktadır. Bunların başlıcaları arasında ise; Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus, Sun Express, Onur Air, Atlasglobal, BoraJet gibi hava yollarıdır. Özellikle gururumuz olan Türk Hava Yolları, Dünya’nın en iyi hava yolları arasında gösterilmektedir.

PİLOT NASIL OLUNUR?

Bu kadar fazla hava yolunun olması da ülkemizde pilot olmak için çok sayıda öğrenciyi teşvik etmektedir. Pilot olmak için adaylardan çok sayıda şart aranmaktadır. En önemli kısım eğitim şartları olsa da sağlık şartları da kritik bir önem taşımaktadır. Pilot olmak için yeterli sağlık koşullarını sağlayamayan adayların pilot olması mümkün değildir. Bu şartların detaylarını resmi sitelerden görebilirsiniz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonları, sivil havacılık sektörüne ihtiyaç duyulan pilot eğitimlerini vermektedir. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Uçuş okulların listesini SHGM internet sitesinden görmeniz mümkündür.

Uçuş eğitimi almak için Türk Sivil Havacılık Mevzuatına göre lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak havayolu işletmeleri çoğunlukla üniversite mezunu pilot istihdamını tercih etmektedir. Lise mezunu olanların havayollarında pilot olarak istihdam edilme şansı düşüktür. Üniversite mezunları arasında da çoğunlukla teknik eğitim alanların tercih edildiği görülmektedir.

PİLOT MAAŞLARI 2018

Aşağıdaki tablodan hava yollarına göre göreve yeni başlayan pilot maaşları 2018 yılı listesini görebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nda göreve yeni başlamış olan pilot maaşları 12.000 TL15.000 TL aralığında seyretmektedir. Ancak daha uzun yıllar görev almış THY pilot maaşları ise 25.000 TL50.000 TL aralığında seyretmektedir.

Yeni mezun pilotların ortalama maaşları tablodaki gibidir. Ancak tecrübeli pilotlar hangi firmalarda çalıştığı fark etmeksizin yeni başlayan pilotlara oranla 2 ya da 3 kat fazla maaş almaktadır.

Buna ek olarak özellikle uçuş saati çok fazla olan pilotlar, tecrübeli yani usta pilot konumuna geldikleri için yıllık olarak diğer meslektaşlarına göre daha fazla kazanmaktadırlar.

Türkiye’de pilotlar ne kadar maaş alıyor? sorusunu yanıtı yukarıda da belirttiğimiz üzere görev yapılan hava yoluna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak en çok maaşı veren firmanın ise Türk Hava Yolları olduğu bilinmektedir.

  1. Pilotluk hayalini kurduğum meslek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.