Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları 2018

Maaşları çok merak edilen okul öğrencisi öğretmenlerinin esas görevi, okul hayatına yeni başlayacak öğrencilere temel eğitim vererek bir sonraki aşamadaki eğitimler için hazırlamaktır. Okulu sevdirmek, öğrencilere belli başlı güzel alışkanlıkları kazandırmak ve temel ahlak kuralları, davranışlar ve kuralları öğretmek gibi görevleri de vardır.

Bir diğer adıyla kreş ya da anaokulu öğretmeni olarak da tanımlanabilir. İlkokul birinci sınıfa başlanmadan önce çocukların gönderildiği anaokulu, kreş gibi yerlerde görev almaktadırlar. Eğitim hayatlarının ilk aşaması olan minik öğrencilere el becerisi, zihinsel gelişim gibi konularda katkıda bulunurlar.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Ana okulu öğretmeni olmak isteyen öğretmen adaylarının üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden biri olan “Okul Öncesi Öğretmenliği” bölümünden mezun olmaları gerekmektedir.

Bu bölümden mezun olan öğretmen adayları ister KPSS sınavından yeterli puanı alarak devlet kapsamında atanarak okul öncesi öğretmeni olabilir isterseler de özel eğitim kurumlarında sözleşmeli olarak okul öncesi, kreş öğretmenliği yapabilirler.

DEVLETTE VE ÖZELDE ÇALIŞAN OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ MAAŞLARI

Kamuda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin 2018 yılı itibariyle 2.950 TL ile 4.000 TL aralığında maaş aldığı bilinmektedir. Kıdem, ek ders ücreti, doğu tazminatı vb. durumlar maaşların artış göstermesinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır.

Özelde çalışan okul öncesi öğretmenleri için ise net bir maaş söylemek söz konusu değildir. Ancak göreve yeni başlayan okul öncesi öğretmenlerinin özel kurumlarda 2.000 TL ile 2.500 TL aralığında maaş aldıkları bilinmektedir. Tecrübesi daha fazla olan ve büyük özel eğitim kurumlarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin sözleşmelerine de bağlı olarak daha fazla kazandığı bilinmektedir.

5 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz / Soru Sor
  1. KPSS ye girmek için hangi kitapları okumak gerekli?

  2. Kesinlikle okul öncesi öğretmen olmak istiyorsaniz küçük ilçelerde fiyatlar 800 TL bilginize

  3. Kararimi verdim anaokulu ögretmeni olacam

  4. Özel sektörde okul öncesi öğretmeninin maaşı genellikle ‘750-1200’ nadiren ‘1500-1800’ en azından samsunda böyle.

  5. Atamaları nasıl bilgisi olan var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.