Kaymakam Maaşları 2018

Kaymakam ilçe sınırları içinde huzur ve güvenliği sağlamak ve bu durumları tehdit edecek bir olayla karşılaştığında kolluk yetkisine sahip birim olarak görev yapmaktadır. Kaymakamın birçok görevi vardır.

İlçedeki memurların tayinleri, çalışma şekilleri kaymakamlığın idari teşkilatlanmasının altındadır. İlçe çevresinde bulunan belediyeler, köy muhtarları gibi yapılanmalar isteklerini kaymakamlık aracılığı ile üst makamlara ulaştırırlar. Kaymakam ilçede bulunan en yetkili birimdir. Burada görev yapan tüm birimler kaymakamın yetkisi altındadır.

Kaymakam Olabilmek İçin Neler Yapılmalıdır

Kaymakam olabilmek için öncelikle üniversitelerin siyasal bilimler, iktisat ve işletme fakülteleri, hukuk, iktisadi bilimler gibi bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerin lisans mezunu olma şartı de göz önünde bulundurulur. Kaymakam olmak isteyen adayların otuz beş yaşını aşmamış olmaları gerekmektedir.

Kaymakamlık için ÖSYM kendi düzenlediği bir sınavla alım yapmaktadır. Bunun için öncelikle yukarıda belirtilen bölümlerin herhangi birinden mezun olma şartı aranır. Daha sonra KPSS’ye bağlı kalmaksızın kaymakamlık sınavı adında yapılan sınava katılım şarttır. Bu sınav açık uçlu sorulardan oluşan bir sınavdır. Sınavdan 70 puan alan adaylar mülakata katılma şansı yakalar. Mülakat aşamasında da başarılı olan adaylar atamalar için listeye alınır.

Ancak sınavda da mülakatta da 70 puan alan adaylar bu listeye dahil edilmektedir. Daha sonra iç işleri bakanlığı aracılığı ile cumhurbaşkanı tarafından ataması yapılır. Kaymakamlığa atanan kişiler için belirli bir staj süresi bulunmaktadır.

Kaymakamlık mesleği devletin çoğu haklarından ücretsiz yararlandığı için bir yandan avantajlı, bir yandan da görev aldıkları yerler ilçeler olduğu için ve ilçedeki tüm olaylardan sorumlu olduğundan dezavantajlıdır.

Kaymakamlar Ne Kadar Maaş Alır

Kaymakamların maaşları görev süreleri ve bulundukları ilçeye göre değişmektedir. 2017 Ocak ayında açıklanan rakamlara göre göreve yeni başlayan bir kaymakamın aldığı maaş 4.000 TL, görevde daha uzun süreli kalan kaymakamların maaşları ise 5.000 TL civarıdır. Ayrıca 2017 yılının temmuz ayından sonra açıklanan kaymakam maaşlarında en düşük 5.000 TL, en yüksek ise 7.500 TL olarak açıklanmıştır. Bu maaşlar değerlendirilirken kaymakam adayının evli ve bekar olması da göz önünde tutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.