İşsizlik Maaşı 2018 Ne Kadar?

Türkiye’de çalışmayan ve aynı zamanda kısa adıyla İŞKUR şeklinde bilinen Türk İş Kurumu’na işsiz olduğunu bildiren ve işsizlik maaşı şartları 2018 yılı itibariyle karşılayan kişilere devlet tarafından işsizlik ödeneği ödenmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2018

Her yıl binlerce insan çeşitli sebeplerden dolayı kendi istekleri dışında iş verenler tarafından işten çıkarılmaktadır. İşsizlik maaşına başvurabilmek için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir.

  • Çalışanın kendi kusuru ya da isteği dışında işten çıkarılmamış olması,
  • İşten çıkarılmanın öncesinde 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
  • Çalışma hayatının son üç yılı içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • İşten çıkarılmanın ardından 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine şahsen ya da elektronik ortamda yani internet üzerinden başvurmuş olmak.

İşsizlik maaşına başvurabilmek için işten çıkarılmanın yani sözleşme feshinin ardından 30 gün içinde en yakın Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) birimine giderek ya da internet üzerinden www.iskur.gov.tr adresine girerek yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınıyor 2018?

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

olmak üzere işsizlik maaşı ödenmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI 2018 NE KADAR?

İşsizlik maaşı hesaplanır iken sigortalı çalışan bir bireyin son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük brüt kazancının yüzde kırkı alınarak hesaplanmaktadır. Aynı zamanda işsizlik maaşı aylık asgari ücretin yüzde seksen tutarını geçmemektedir.

Son dört aylık primi ödenmiş kazancınız ne kadar yüksek olur ise olsun işsizlik ödeneği kapsamında alabileceğiniz en yüksek maaş asgari ücretin brüt tutarının yüzde sekseni kadar olacaktır.

İşsizlik maaşı 2018 hesaplaması için yorum olarak son dört aydır elde ettiğiniz geliri yazarak alacağınız işsizlik maaşını hesaplayabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.