Engelli Aylığı 2018 Yılında Ne Kadar?

Ülkemizde belirli engel oranı olan bireyler, başvuru kriterlerini karşılaması durumunda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç aylığı adı altında her ay devlet tarafından verilen maaşa başvuru yapabilmektedir.

Toplumda genellikle “engelli aylığı” olarak bilinen 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun” ilgili maddelerince bağlanan aylıktır. Ekonomik yoksunluk içinde bulunan; 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan Türk Vatandaşlarına aylık bağlanmaktadır. Üç aylık olarak ödenen bir aylıktır. Engel oranına göre aylığın miktarı değişmektedir.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI 2018

  • Yetkili hastanelerden alınmış engel oranını gösteren sağlık raporu; engel oranı 40% – 69% engelli, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli 70% ve üzeri olan kişiler,
  • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan,
  • SGK’dan herhangi bir ad altında geliri ya da aylığı bulunmayan,
  • Nafakası olmayan ya da bağlanması mümkün olmayan,
  • Mahkeme kararıyla veyahut doğrudan bağlanmış herhangi bir düzenli geliri olmayan,
  • Eğer geliri var is bu gelirlerin toplamının kanunla belirlenmiş olan muhtaç aylığı sınırının üstünde olmaması.

Yukarıdaki koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilir.

Sosyal güvenlik kurumundan, yetim aylığı almakta olan engelli bireylerin aylık veya gelirleri, alacağı engelli aylığından az ise aradaki fark ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanacaktır. Ayrıca engelli maaşlarının üç ayda bir verilmektedir.

2022 ENGELLİ MAAŞI 2018

2022 engelli aylığı 2018 yılında ne kadar diye sorulacak olunur ise bu maaş miktarlarının engel oranlarına göre değiştiğini söyleyebiliriz. Engel oranı %40 – %69 olan bireylerin engelli maaşı 2018 yılında 1.080 TL civarındadır.

Aynı zamanda %70 ve üzeri olan engelli bireyler ise 2018 yılında yaklaşık olarak 1.625 TL maaş alacaklardır. 65 yaş ve üzeri yaşlılık maaşı alanlar ise 720 TL civarında maaş alacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.