Ebe Maaşları 2018

Çocukluğumuzdan itibaren belki de ilk duyduğumuz mesleklerden biri olan ebelik, bir doğumda doktor ile birlikte en önemli işi yapan yardımcı kişilere denilmektedir. Doğumun başından sonuna kadar doğum yapan kişiyi destekleyerek daha rahat ve sağlıklı bir doğum yapmasında önemli bir katkıda bulunurlar.

Ayrıca bilinenin aksine ebeler sadece doğum esnasında değil doğum öncesinde de anne adayı olan hamile bayanların temel sağlık kontrollerini yapmaktadırlar. Hekim olan yerlerde doğum esnasında doktora yardım eder ancak hekim olmayan yerlerde doğumları kendileri yaptırır.

Buna ek olarak ise yeni doğum yapan annelerin doğum sonrasındaki gerekli sağlık bakımlarını yaparlar. Bunlar ile birlikte görev yaptıkları sağlık kurumlarında altı yaşına kadar olan çocuklara da aşı yapabilirler.

EBE NASIL OLUNUR?

Ebe olabilmek için üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarının iki yıllık ebelik bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ülkemizde çeşitli illerde ebelik eğitimi veren çok sayıda üniversite bulunmaktadır.

Üniversiteye giriş sınavlarından yeterli puanı alarak ebelik bölümüne yerleşip mezun olan kişiler ebe unvanını elde etmektedir.

EBE MAAŞLARI

Şimdi ise gelelim merak edilen konuya. Ebe maaşları 2018 yılında kamuda 3.200 TL3.500 TL arasında özel sektörde ise tecrübeye bağlı değişmek ile birlikte 2.500 TL ile 3.500 TL aralığındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.