Belediye Başkanı Maaşları 2019

Belediye Başkanı Maaşları 2019

Belediyeler devlete bağlı örgütlerdir. İllerde, ilçelerde ve bucaklarda bulunmaktadır.  Bulundukları bölgenin temizliğinden, aydınlatılmasından ve benzeri görevlerden sorumludurlar. Belediyeler tüzel kişiliğe sahiptirler. Belediyeleri yöneten kişilere ise belediye başkanı denmektedir. Belediye başkanları direkt olarak  devlete bağlı çalışmaktadırlar. Seçim ile göreve getirilmektedirler. 5 sene görev yapmaktadırlar. Seçimler 5 yılda bir gerçekleşmektedir. Aynı kişi üst üste belediye başkanı olarak seçilebilmektedir.

Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir?

Belediye başkanı belediyenin çıkarlarını ön planda tutmaktadır. Belediyenin çalışanlarını yönlendirmektedir. Belediyenin bütçesinin doğru yönetilmesini sağlamaktadır.  Belediyeyi resmi şekilde temsil etmektedir. Belediyeyi temsil edemeyeceği durumlarda yerine vekil olarak birini göndermektedir. Encümen ile belediye meclisine başkanlık yapmaktadır. Belediye meclisi tarafından alınan kararları yerine getirmektedir. Belediye içinde bulunan kurumların denetimini sağlamaktadır. Belediye tarafından hizmet verilen halkın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Belediye Başkanının Görevden Alınabileceği Durumlar Nelerdir?

Belediye başkanı kanunlar referans alınarak görevden alınabilir. Örneğin belediye başkanı sebep belirtmeden 20 gün görevini yapmadığı takdirde görevden alınmaktadır. Meclisin feshini sağlayacak eylemlerde bulunması durumunda da görevden alınmaktadır.  Görevini kötüye kullandığında, faaliyet raporu yetersiz olduğunda, belediye meclisinin feshi gerçekleştiğinde de görevden alınmaktadır.

Nasıl Belediye Başkanı Olunur?

Belediye başkanı olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Daha sonra 25 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Erkek adayların askerlik ile ilişiği olmamalıdır.  Kanunlara göre kişi suç işlememiş olmalıdır. Belediye başkanı olmak için herhangi bir eğitim düzeyi belirtilmemektedir.

Belediye Başkanları Maaşları Ne Kadar?

Belediye başkanları belediyenin nüfusuna göre maaş almaktadırlar. On bin kişiye yakın nüfuslar için 7000 TL,  elli bin kişiye yakın nüfuslar için 8000 TL, yüz bin kişiye yakın nüfuslar için 10000 TL  maaş almaktadırlar. Nüfus arttıkça maaş 22000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Belediye başkanı maaşları 2019 yılında zam yapılırsa artabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.