Araştırma Görevlisi Maaşları 2018

Lisans eğitiminden sonra akademik bir kariyer yapmak isteyen öğrenciler genellikle eğitim yüksek lisans, doktora gibi eğitim seçenekleriyle yollarına devam etmektedir. Araştırma görevlisi maaşları 2018 yılında ne kadar detayına girmeden önce üniversiteden mezun olan kişilerin nasıl araştırma görevlisi olabileceklerini açıklamak istiyoruz.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR?

Araştırma görevlisi olmak isteyenlerin öncelikli olarak ALES sınavına girip en az 70 puan almaları gerekmektedir. ALES sınavının sonucu üç yıl boyunca geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra ise YDS sınavından da en az 50 puan almaları gerekmektedir.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ NE İŞ YAPAR?

Araştırma görevlileri üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin, doçentlerin ya da profesörlerin bir nevi yardımcılarıdır demek doğru olacaktır. Temel görevleri arasında;

  • Sınavlarda gözetmenlik yapmak,
  • Öğretim görevlisi yerine zaman zaman derse girmek,
  • Araştırmalarda aktif olarak rol oynamak,
  • Gerekli durumlarda öğretim görevlilerinin de isteği doğrultusunda öğrencileri bilgilendirmek gibi görevlere sahiptirler.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MAAŞLARI

Göreve yeni başlayan araştırma görevlisi maaşı 2018 yılında 4.900 TL ile 5.000 TL arasındadır. Daha tecrübeli araştırma görevlilerinin ise biraz daha fazla maaş aldıkları görülmektedir. Araştırma görevlilerinin ders verme yükümlülüğü olmadığı için ek ders ücreti almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantılar

Bilgi

İnteraktif maaş portalı sitemizde 2018 yılında geçerli olan güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. Maaşlar ile ilgili düzeltmeleriniz için maaş düzeltme formunu kullanabilirsiniz.